Національно-патріотичне виховання

 

 

«Патріотичне виховання - це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується».
(В. О. Сухомлинський).

Патріотичне виховання — планомірна виховна діяльність, спрямована на формування у вихованців почуття патріотизму, тобто доброго відношення до Батьківщини та до представників спільних культури або країни. Таке виховання включатиме розвиток любові до батьківщини, національної самосвідомості й гідності; дбайливе ставлення до рідної мови, культури, традицій; відповідальність за природу рідної країни; потребу зробити свій внесок у долю батьківщини; інтерес до міжнаціонального спілкування; прагнення праці на благо рідної країни, її народу.

Предмети уваги патріотичного виховання:

• Національна ідея
• Національна культура
• Рідна мова
• Історія народу і держави
• Самовизначення, самоідентифікація
• Категорії Батьківщини (мала і велика Батьківщина)
• Лідери та герої народу, нації, держави
• Рідний край, місто, село
• Рідні мати, батько


Бажані результати патріотичного виховання:

• Розуміє і поділяє сутність національної ідеї
• Є носієм національної культури
• Своєю професійною діяльністю сприяє економічному, науковому, культурному зростанню Батьківщини
• Любить і відстоює рідну мову, користується нею
• Любить, захищає і відстоює рідну країну / державу / територію
• Любить, захищає і відстоює свої звичаї, традиції
• Любить, захищає і підтримує співгромадян з патріотичним способом мислення
• Постійно відчуває гордість за вищенаведене і приналежність до цих категорій


"ЗАБУДЕШ РІДНИЙ КРАЙ - ТОБІ ТВІЙ КОРІНЬ ВСОХНЕ"П. ТИЧИНА

Пріоритетним напрямком виховання дітей та молоді в національній системі освіти є патріотичне виховання. Актуальність патріотичного та духовного виховання юного покоління зумовлюється процесом формування в Україні громадянського суспільства, становлення єдиної нації.
Патріотизм сьогодні є нагальною потребою і для людей, і для держави, оскільки високий рівень патріотизму громадян забезпечить повноцінний гармонійний розвиток як особистості в державі, так і суспільства вцілому.

Патріотичне та духовне виховання підростаючого покоління забезпечить цілісність народу України, його національне відродження, об'єднання різних етносів і регіонів країни, соціально-економічний і демократичний розвиток України, розбудову та вдосконалення суверенної правової держави, соціално-політичну стабільність у державі та гідне представлення нашої країни у світі.

Який же патріотизм, які якості і риси повинні мати школярі? Серед характерних ознак патріотизму визначаються розуміння і сприйняття української ідеї; сприяння розбудові державної незалежності; засвоєння національних цінностей: української культури, мови, прищеплення шанобливого ставлення до історичної пам'яті; військово-патріотичне виховання тощо.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Методичні рекомендації щодо організації патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в умовах загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів

Методичні рекомендації щодо громадянської освіти та виховання в навчальних закладах (Додаток до листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 09.08.2012 № 1/9-557)

МАТЕРІАЛИ VІ МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ З ПИТАНЬ ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ «Соціальний розвиток України та патріотичне виховання громадян»

  • Формування національно-патріотичних якостей учнів загальноосвітньої школи

Якщо звернутися до історії, то можна пригадати, у часи Радянського Союзу національно-патріотичним вихованням молоді на загальнодержавному рівні займалися комсомольська та піонерська організації.

Фактично такі молодіжні організації були під безпосереднім та потужним контролем і кураторством КПРС та розвивались у руслі загальнодержавної доктрини побудови комунізму готуючи щоразу нових громадян Радянського Союзу.

Однією з найважливіших педагогічних закономірностей є та, що в процесі формування особистості, а отже, й підростаючого покоління, найефективніші шляхи пізнання – це від рідного до чужого, від близького до далекого, від національного до міжнаціонального, світового.

Система виховання постійно відтворює і поглиблює емоційно-естетичний, художньо-творчий, модальний та інтелектуальний компоненти свідомості рідного народу, створює умови для розвитку і розквіту природних задатків і талантів кожного громадянина України, формування духовного потенціалу – найвищої цінності нації та держави.

Мета патріотичного виховання – це виховання свідомого громадянина, патріота, набуття молоддю соціального досвіду, високої культури міжнаціональних взаємин, формування у молоді потреби та уміння жити в громадському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної культури.

Патріотичне виховання в школах спрямовується на залучення учнів до глибинних пластів національної культури і духовності, формування у дітей та молоді національних світоглядних позицій, ідей, поглядів і переконань на основі цінностей вітчизняної та світової культури. Воно здійснюється на всіх етапах навчання в школі, забезпечується всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.

В основу виховання мають бути покладені принципи гуманізму, демократизму, єдності сім'ї і школи, наступності та спадкоємності поколінь.

Найважливішою громадянською рисою особистості є сформованість національної свідомості, патріотичних почуттів до рідної землі, свого народу, готовності до праці в ім'я України. Ціновим засобом відображання нації є формування в людини національної гідності й гордості за свою Батьківщину, відмова від почуття національної меншовартості, від почуття національної наповноцінності, що формувалися віками.

Сьогодні Україну, яка проголосила державну незалежність визнали більше ста країн світу, однак ми не стали незалежними.

Погляньмо правді в вічі. Якщо раніше наші діти мали хоч якісь ідеали, соціальні орієнтири, нехай навіть штучні, надумані, і могли зіставляти з ними власні вчинки, то тепер кіно, телебачення і ринково-вулична література виставляють героями гангстерів, сумнівних закордонних суперменів та повій, що негативно впливає на формування свідомості молодих громадян України.

Наші діти соромляться бути м'якими, добрими і ввічливими, сприймаючи недоречність і шанобливість щодо інших людей як ознаку недосконалості й відсталості. Натомість вони готові кинути виклик будь-кому, виявити брутальність, зухвалість і нахабство.

Нам варто пам'ятати крилатий вислів відомого польського письменника Бруно Ясенського, який говорив, що не треба боятися ворогів – у гіршому разі вони можуть тебе вбити. Не бійся друзів – у гіршому разі вони можуть тебе зрадити. Бійся байдужих – вони не вбивають і не зраджують, але тільки з їхньої мовчазної згоди існують на землі зрада і вбивство.

Школа це життєвий простір дитини; тут вона не просто готується до життя, а живе. Тому виховна робота планується так, щоб сприяти становленню особистості як творця і проектувальника життя, гармонізації та гуманізації стосунків між учнями і педагогами, школою і родиною, керуючись ідеями самоцінності дитинства, демократичного діалогу між поколіннями. Важливу роль у цьому відіграє позакласна робота. Її мета полягає у задоволенні інтересів і запитів дітей, розвитку їх творчого потенціалу, нахилів і здібностей у різних сферах діяльності та спілкування. Домінуюча роль в її організації належить класному керівнику, який є передусім організатором позакласних виховних заходів. Одночасно він є ініціатором залучення учнів до роботи гуртків, секцій у позашкільних закладах.

Мета формування патріотичних почуттів передбачає вироблення і зміцнення в свідомості кожного громадянина гордості за свою Вітчизну, її історію й традиції, готовності захищати її свободу.

У Чудейссській гімназії працює центр учнівського самоврядування з патріотичного виховання. В ньому формуються почуття патріотизму, любові до свого народу, уміння аналізувати зовнішні та внутрішньополітичні умови та уміння самостійно адекватно оцінювати події, що відбуваються у державі і світі. Виховується почуття гордості, глибокої поваги до символів держави, іншої загальнодержавної та регіональної символіки та історичних святинь.

Діти відвідують та впорядковують пам’ятники загиблим воїнам-визволителям, що знаходяться на території нашого села. Учні вітають зі святом Перемоги ветеранів Великої Вітчизняної війни, запрошують їх на виховні години. 

У гімназії оформлено куточок державної символіки, де учні мають змогу ознайомитися з державними символами України – Гербом, Гімном, Прапором. Такі ж куточки є в кожному класі. Учителі гімназії постійно виховують в учнів повагу до державних символів, розвивають в них свідомість справжніх громадян і патріотів своєї країни.

Уже стало традицією розпочинати робочі дні та загальношкільні свята державним Гімном України.

В рамках національно–патріотичного виховання в гімназії проводяться виховні години, бесіди, темами яких є: святкування знаменних дат, ознайомлення з історією рідного краю, звичаями і традиціями українського народу, видатними людьми України тощо.

Традиційним стало проведення святкувань Дня Збройних Сил України, Дня Соборності, Дня Захисника Вітчизни, "Козацькі забави", День виведення радянських військ із Афганістану, День Перемоги.

Учні початкової школи знайомляться з державними символами України, її культурною спадщиною. Учителі намагаються прищепити їм любов до своєї нації, відчути себе її часткою. Проводиться цикл таких виховних заходів: "Із знання свого родоводу", "Моя сім’я", "Що в імені твоїм", "Ми всі українці – єдина сім’я", "Ми – буковинці". Улюбленою формою роботи для цього віку є тематичні екскурсії "Знайомство з рідним краєм", екскурсії до краєзнавчого музею.

У підлітковому віці настає період значних зрушень у розвитку самосвідомості особистості. Учні чітко усвідомлюють себе частиною своєї сім'ї. Вони намагаються бути гідними своєї родини. Цьому сприяють такі заходи; "Шануй батька і матір", "Пісні рідного краю". Слід використовувати і спрямовувати інтереси учнів в такому напрямку, як проведення рольових ігор, екскурсій, конкурсів, читацьких конференцій…

Учням старшого віку притаманне громадсько-державне усвідомлення. Вони переживають процес кристалізації і шліфування громадянськості, почуття господаря держави, патріота і оцінюють їх через призму інтересів держави. У виховній роботі із старшокласниками використовуються такі форми роботи: круглі столи, години спілкування, диспути, КВК, конференції, вікторини, конкурси, випуск бюлетенів, газет, проведення фестивалів, турнірів. Вони приймають участь у пошуковій роботі: записують спогади про минуле, вивчають історичні місця, знайомитися з подіями пов’язаними з бойовими діями у роки Великої Вітчизняної війни, збирають цікавий пошуковий матеріал про героїв війни.

Саме у таких напрямках колектив Чудейської гімназії постійно в пошуку активних форм навчально-виховних занять. Педагогічну позицію нашого колективу характеризують повага до кожної дитини як до особистості, віра в здатність учнів працювати серйозно, захоплено, творчо. Саме ця позиція визначає вибір методів, засобів, прийомів і форм навчання та виховання, що передбачають самостійність в здобутті знань, посильну дослідницьку діяльність, обґрунтування і доведення своїх поглядів.

Навчальний матеріал викладається так, щоб учні не тільки знали й розуміли те суспільство, в якому ми живемо й працюємо, але і вносили свою маленьку часточку в подальше його удосконалення і розвиток, постійно прагнули до покращення навколишньої дійсності.

Завдання гімназії та обов’язок педагогів – виростити дітей справжніми громадянами та патріотами з почуттям особистої відповідальності.

     Календар пам’ятних та визначних дат на 2021 рік

 

Пам’ятна дата

Пропозиції, щодо відзначення. Заходи

 

1.

Новорічно-різдзвяні свята

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласний мистецький проєкт «Різдво на Буковині»;

Обласне фольклорно-етнографічне свято «Від Різдва Христового до Йордану»;

Обласний фестиваль маланок «Вашківецька переберія» у м.Вашківці.

 

2.

22 січня – День Соборності України

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Проведення обласної акціїЛанцюг єдності” 

 

Виховна година «Соборність і злагодаумова процвітання України».

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Тематичні виставки літератури, екскурсії до музеїв,  мистецькі програми, концерти

 

3.

29 січня – день пам’яті героїв Крут

Чернівецький політехнічний коледж

Семінар-диспут до Дня пам’яті Героїв Крут «Що означає бути патріотом

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Тематичні виставки літератури, екскурсії до музеїв

 

4.

20 лютого - день ГероївНебесної сотні

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Тиха акція «Ангели пам’яті» у закладах освіти Буковини.

 

Покладання квітів до могил Героїв Небесної Сотні.

 

Чернівецький політехнічний коледж

Фотовиставка до Дня Героїв Небесної Сотні «Герої живуть поміж нас»

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Вечір-реквієм «Небесна сотня» за участю артистів Чернівецької обласної філармонії ім.Д.Гнатюка

 

5.

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Написання диктантів національної єдності 

 

6.

25 лютого - 150 років з Дня народження Лесі Українки

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Мистецька акція-реконструкція, з відтворення історії життя Лесі Українки «Українка у фокусі ХХІ століття» у закладах освіти Буковини

 

7.

9-10 березня

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласний тур Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Обєднаймося ж, брати мої» за участю  вихованців мистецьких шкіл

 

Обласний конкурс читців, присвячений памяті Тараса Шевченка

 

8.

14 березня - День українського добровольця

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Вишкіл «Школа виховників Джур» присвячений Дню українського добровольця

 

9.

8 травня – день пам’яті та примирення

 

 

 

 

Чернівецький політехнічний коледж

Виховна година (проблемна лекція) до дня пам’яті та примирення «Демократія, як загальнолюдська цінність»

 

Конкурс есе «Історія жінок, які загинули за Україну»

 

Дискусія «Я майбутній захисник своєї Вітчизни»

 

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Майстер-клас з виготовлення маків пам’яті у закладах освіти Буковини

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласне свято духової музики за участю духових оркестрів мистецьких шкіл області

 

 

10.

15-16 травня – день Європи

Управління культури Чернівецької ОДА

Свято вуличної музики

 

 

11.

20 травня – день вишиванки

 

 

 

Чернівецький політехнічний коледж

Флешмоб до Дня Вишиванки «Вишиванка – наш генетичний код»

 

Спортивні змагання з баскетболу між студентськими командами закладів фахової перед вищої освіти м. Чернівці

 

12.

15 червня – 80 років з дня народження Івана Миколайчука

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласний фестиваль мистецтв «На гостини до Івана» у с.Чортория Кіцманського району;

 

 

Всеукраїнський фестиваль поетичного кіно «Миколайчук-Фест» у м.Вижниця.

 

13.

20 червня – день Святої Трійці

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

Молодіжний етно-духовний фестиваль «Обнова-фест»

 

14.

28 червня – День Конституції України

 

Чернівецький політехнічний коледж

Тематичний вечір до Дня Конституції України «Конституційні основи держави»

 

 

Молодіжна рада Євген Паламарчук

10 денний вишкіл до Дня конституції із залученням Молодіжної ради

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Тематичні виставки літератури, екскурсії до музеїв,  мистецькі програми, концерти

 

15.

28 червня – день молоді (остання неділя червня)

Чернівецький політехнічний коледж

Спортивно-розважальний захід «Молодь за здоровий спосіб життя»

 

16.

6 серпня – день народження Юрія Федьковича

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласне літературно-мистецьке свято «Шовкова косиця» у смт. Путила

 

17.

23 серпня – День Державного Прапора України

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

Велоквест до Дня Прапора України та дня Незалежності України

 

18.

24 серпня – День Незалежності України

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

Велоквест до Дня Прапора України та дня Незалежності України

 

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласне мистецьке свято «Несемо в серці Україну» у музеї просто неба;

 

Міжнародний фестиваль органної музики;

 

тематична виставка творчих робіт художників Буковини, членів Національної спілкихудожників України

 

19.

13 вересня – день української пісня

Управління культури Чернівецької ОДА

Обласне свято української пісні з нагоди виходу у прямому ефірі пісень Володимира Івасюка «Червона рута» та «Водограй»

 

20.

Вересень-жовтень - 400 річчя  Хотинської битви

Чернівецький політехнічний коледж

Круглий стіл до відзначення 400-річчя Хотинської битви «Історія у фактах»

 

 

Управління культури Чернівецької ОДА

Військово-патріотичний фестиваль « #Хотин History»

 

21.

14 жовтня – день українського козацтва та захисника України

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

Історична військово-патріотична гра «Героїв козацької слави»

 

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА

Обласна кампанія у закладах освіти «Уклін за Незалежність» в рамках Дня захисників України

 

22.

3 листопада – Буковинське віче

 

 

 

Чернівецький політехнічний коледж

 Виставка стіннівок «Буковинське Віче крізь призму часу».

 

 

 Спортивні змагання з футзалу між студентськими командами закладів фахової передвищої освіти м. Чернівців

 

Управління культури Чернівецької ОДА

 

Виставка експонатів з фондової колекції музею просто неба «Літопис спадщини: Буковинська сорочка»

 

23.

9 листопада – день української писемності та мови

Чернівецький політехнічний коледж

 Залучення студентів та педагогів до написання Всеукраїнського радіодиктанту.

 

Тематичний захід до Дня української писемності та мови «Ми маємо мову»

 

24.

21 листопада – день Гідності та Свободи

Чернівецький політехнічний коледж

Флешмоб до Дня Гідності та Свободи «Ми за гідність та свободу»

 

25.

28 листопада (4-та субота місяця) – день пам’яті жертв голодоморів

 

 

Чернівецький політехнічний коледж

 Всеукраїнська Акція «Запали свічку пам’яті».

 

 Година спілкування «Голодомор. Не можливо забути і не можна пробачити

 

26.

6 грудня – день Збройних сил 

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

 «Листівка захиснику: повертайся живим»

 

 

 

 

Чернівецький політехнічний коледж

 Акція «Підтримака Української арміїце наша спільна справа».

 

 

 Акція «Допоможи пораненому солдату»

 

27.

12-13 грудняАндріївські вечорниці

Управління молоді та спорту Чернівецької ОДА

Молодіжна етно-вечірка «Андріївські вечорниці»

 

Немає коментарів:

Дописати коментар